Jak być skutecznym negocjatorem i jak feromony mogą Ci w tym pomóc?

Zasady skutecznych negocjacji:

  1. Określ swoje minimalne cele. Co jest dla Ciebie najważniejsze, a z czego ewentualnie mógłbyś zrezygnować.
  2. Jak chcesz te cele osiągnąć? ( wypunktuj sobie racjonalne argumenty, ale przygotuj również warianty emocjonalne. Słabe punkty przeciwnika, które wyprowadzą go z równowagi. Człowiek w takim stanie traci zdolność racjonalnego myślenia.
  3. Poznaj swojego przeciwnika. Spróbuj przewidzieć jakie mogą być jego minimalne cele, jego mocne i słabe strony, co jest dla niego ważne? Jeżeli Twoje pole do ustępstw pokrywa się z ważnymi punktami przeciwnika to jest duża szansa porozumienia.
  4. Bądź empatyczny i racjonalny. Każda propozycja powinna być poparta argumentami                ( prawdziwymi bądź fałszywymi ).  Spróbuj zrozumieć przeciwnika i jego motywy – o wiele łatwiej będzie znaleźć kompromis.
  5. Bądź świadomy swoich mocnych i słabych stron. Przygotuj różne strategie zdarzeń/możliwe warianty i scenariusze. Mając gotowe kontrargumenty, łatwiej będzie Ci zaskoczyć przeciwnika (brak zawahania, pewność siebie i przekonanie do swoich racji).
  6. W sytuacji kryzysowej graj na czas, przerwij, odrocz negocjacje w czasie.
  7. Staraj się nie ponosić emocjom. To Twoja przewaga. Myśl szybko i miej czysty umysł.
  8. Pamiętaj o mowie ciała. To co najmniej jesteś w stanie kontrolować w sytuacji stresowej.  Zestaw feromonów NPA i BTB zapewni Ci naturalną pewność siebie i czysty umysł.
  9. Negocjacje ma wiele wspólnego z aktorstwem. W zależności od sytuacji musisz wcielać się w różne role…  Ale najważniejsze jest to żebyś był przekonywujący. Nie zawsze trzeba być twardzielem…

Polecana literatura: Sun Tzu – „Sztuka wojny”